Jak kupujecie mieszkanie to na pewno patrząc na jego rzut od razu planujecie, co gdzie się znajdzie.  Tutaj na uwadze mam przede wszystkim sytuację, w której jeszcze nasze mieszkanie się buduje.

Tak więc przed takim planowaniem trzeba na pewno zwrócić uwagę na:

–  wysokość mieszkania – często nie pytamy o to, a to bardzo jest istotne na etapie planowania, bo przy wysokości mieszkania 2,55m nie bardzo jest jak robić sufity podwieszane, bo na nie trzeba przewidzieć około 7cm, czyli wynikowo przy takim suficie będziemy mieli wysokość mieszkania 2,47 – mało.

– wysokość okna, które jest planowane w kuchni

– lokalizację przyłączy w kuchni – zaplanuj sobie kuchnię oraz ustyuowanie sprzętów, a potem skoryguj to z developerem – możesz zaoszczędzić dużo zmian.

– lokalizację wentylacji w mieszkaniu – one mogą być w miejscach, gdzie się ich nie spodziewamy, co może wpłynąć na to, iż:

  • nie będzie możliwości powieszenia szafek kuchennych do samego sufitu
  • nie będzie możliwości ułożenia dekoru z płytek tam gdzie planowaliśmy.

– wielkość i gdzie się otwierają drzwi balkonowe – one też mogą kolidować z planowaną lokalizacją stołu czy też sofy – oczywiście nie ma problemu z przyjęciem zasady, że jedno okno nie będzie używane, ale świadomie trzeba taką decyzję podjąć.

– lokalizację gniazdek – zawsze po zaplanowaniu trzeba ich lokalizację dostosować, aby nie musieć zawsze odsuwać komody, aby włączyć telefon.

– lokalizację przyłączy kanalizacji – niestety nie zawsze jest możlwe przesunięcie kanalizacji tam gdzie chcemy, więc na początek polecam sprawdzić te możliwości.

– lokalizację grzejników – często na planach jak kupujemy mieszkanie, są tylko wymiary. Należy poprosić o lokalizację grzejników, aby potem nie zabrakło paru centymetrów w ustawianiu łóżka w sypialni. Grzejniki jednak też miejsce zabierają. W większości przypadków istnieje możliwość ich przeniesienia lub wymiany na bardziej płaskie, węższe.

– lokalizację włączników – jeden z ważniejszych jest tuż przy wejściu. Często ten włącznik jest umieszczony akurat w przestrzeni, gdzie fajnie byłoby ustawić szafę. Jeśli blok jest na etapie budowy, można poprosić o wstawienie drzwi zamiast prawych to np. lewe i rozwiązać od razu problem

Jeśli coś Wam jeszcze przychodzi do głowy, to komentujcie, może się uda kompletną listę zrobić rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę.