Hej,

Dziś parę praktycznych porad co do zakupu fototapety na ścianę. Dla potrzeb tego arytkułu, zakładam, że fototapetę drukujemy na podstawie Waszego projektu graficznego lub zdjęcia. A więc, aby ustrzec siebie i swoje zdrowie, pamiętaj:

1. wydrukuj próbę fototapety w formacie B5 – aby sprawdzić, czy kolory na pewno są te, które sobie wymarzyłeś (ustawienia profilu drukarek są bardzo różne i to, co ty sobie wydrukujesz w domu wcale nie musi być tym, co otrzymasz na fototapecie wydrukowanej na innym ploterze),

2. określ ile brytów ma zostać wydrukowanych (czyli ile pasów będzie przygotowanych, im mniej cięć tym lepiej), tylko też pamiętaj aby ustalić gdzie te cięcia przebiegają – bo szerokość maksymalna wydruku plotera może być przykładowo nawet 1,2 m, Ty chcesz fototapetę o szerokości 1.4 m – więc możesz otrzymać bryty 1,2m i 0,2m – ustal czy na pewno tak, czy może chcesz 0,7m i 0,7m   :)

3. jak już zostaną bryty przygotowane, to sprawdź czy zostały prosto docięte – na takich wydrukach już nic się nie naciągnie (a w większości w Polsce bryty cięte są ręcznie, więc ręka też może komuś zadrżeć)

4. zawsze dopytaj o instrukcję klejnia, bo na rynku są bardzo różne drukarki i bardzo różne tusze do  nich i a odporności na ścieranie bardzo zależą od jakości druku (np. ekosolwenty są najmniej trwałe, ale najbardziej ekologiczne i najmniej śmierdzące),

5. NAJLEPIEJ WEŹ FIRMĘ, KTÓRA JEDNOCZEŚNIE DRUKUJE I KLEI FOTOTAPETĘ, aby przy reklamacji już położonej tapety wina zawsze leżała tylko  po jednej stronie (ciężej udowodnić, że tynk na ścianie był winny… niż wykpić się tym, że ktoś nieumiejętnie położył tapetę).

6. Upewnij się, jeśli komuś zlecisz, że dałeś rysunek poglądowy, jak na ścianie ma fototapeta leżeć:

– czy od ściany do ściany

– czy do samego sufitu

– ponieważ zawsze daje się margines na wydruku, to określ od jakiego momentu ma się wzór zaczynać na ścianie dokładnie i na piśmie.

7. NO I KONIECZNIE UPEWNIJ SIĘ, ŻE ŚCIANA NA KTÓRĄ KŁADZIESZ FOTOTAPETĘ JEST GŁADKA JAK PUPCIA NIEMOWLACZKA – wszystkie górki, dolki pozostawione na ścianie na fototapecie będą widoczne.

No to miłego klejenia i jak najmniej problemów z tym życzę!

 

-