Już jakąś chwilę w życiu zajmuję się projektowaniem wnętrz. Przez tę chwilę natknęłam się na przeróżne problemy i zadania do rozwiązania, pojawiające się w trakcie urządzania wnętrza. Tutaj zebrałam 50 nieoczywistych porad, które mam nadzieje, że pozwolą ustrzec Was przed nieoczekiwanymi pomyłkami.

 1. Jak kupujesz mieszkanie, które dopiero jest w budowie, to zastanów się jaki będziesz miał widok z okna:) Jedną z „rzeczy”, którą widziałam po wybudowaniu, a o którą pewnie nikt by nie zapytał, był zabudowany na około taras wyższą elewacją (nawet do 2, 5m wysokości) – co spowodowało, iż taras nie miał wcale oczekiwanego widoku.
 2. Przy nowym mieszkaniu zwróć uwagę, gdzie są usytuowane kominy wentylacyjne w mieszkaniu – mogą one mieć wpływ na to jak będzie twoja kuchnia wyglądała (bo przykładowo będzie wylot wentylacji umieszczony tam, gdzie chciałbyś mieć szafki kuchenne). Często na etapie budowy, da się coś z tym zrobić.
 3. Ustal, czy drzwi wejściowe mają być lewe czy prawe – dla developera to wszystko jedno, a dla mieszkania może mieć to kluczowe znaczenie w późniejszym użytkowaniu przedpokoju.
 4. Zwróć uwagę, na jakiej wysokości zaczynają się i kończą okna. Ta informacja często umyka, a to może mieć duże znaczenie przy ustawianiu mebli.  Również zainteresuj się w jaki sposób są otwierane okna. Czasem po ustawieniu mebli w sypialni może zdarzyć się, że okno balkonowe się nie otworzy.
 5. Jak zamawiasz drzwi i podłogę, załącz plan do zamówienia, aby było jasne, czy zamawiasz drzwi prawe czy lewe (bo nie zawsze każdy rozróżnia, a plan nie wzbudza żadnych wątpliwości), oraz określ, w którą stronę mają być ułożone deski we wszystkich pomieszczeniach – unikniesz nieporozumień.
 6. Jak kupujesz wykładzinę i potrzebujesz więcej niż jedna belkę wykładziny (np. 200mkw) to zawsze kup z jednej dostawy lub jednego sklepu – wystawianie na światło zawsze zmienia kolor!
 7. Jak zamówisz usługę położenia wykładziny, ustal w umowie za pomocą rysunku, gdzie będą łączenia i w którą stronę ma być ułożony włos wykładziny.
 8. Gniazdka w kuchni nad blatem zrób w miarę nisko (100cm) – mniej szpecą, a tak samo są funkcjonalne. Jeśli robi je developer, to ustal z nim tę wysokość przed ułożeniem elektryki.
 9. Umieść gniazdko do zmywarki, płyty elektrycznej, lodówki, mikrofali – tak, abyś mógł je wyłączyć- czyli najlepiej w szafce obok lub niżej/wyżej od sprzętu.
 10. Pamiętaj, że okap też jest urządzeniem elektrycznym i potrzebuje prądu.
 11. Jeśli nie ma miejsca na kontakty, albo nie chcesz psuć efektu szkła między blatem a szafkami górnym – zawsze może umieścić kontakt w dnie szafki.
 12. Pamiętaj o gniazdku do ładowania komórki w kuchni – najczęściej tam ładujemy! A ładowarka cały czas jest włączona w gniazdku i może przeszkadzać później w użytkowaniu blatu roboczego:)
 13. Jak kupujesz ledy – też kup je najlepiej z jednej dostawy – kolor ciepły biały może się różnić odcieniem na listwach.
 14. Umieszczając transformatory do oświetlenia – umieść je tak, aby było łatwo je wymienić. Najmniej wygodne miejsce jest pod oczkiem sufitowym na suficie podwieszanym – wyjęcie transformatora stamtąd wymaga ręki z gumy.
 15. Jeśli planujesz oświetlenie punktowe w suficie podwieszanym – polecam kupienie opraw oświetleniowych zasilanych 230V – nie będzie problemu z transformatorem.
 16. Kupując okap zwróć uwagę jak głośny on jest!
 17. Jak projektujesz szafki do kuchni – zawsze w wyobraźni otwórz każdą szafkę i wyjmij coś z niej – może wyłapać problemy kolizyjne z innymi elementami wnętrza (jak przykladowo grzejnik).
 18. Zawsze przemyśl położenie zmywarki – ustawiona w złym miejscu może być bezużyteczna – najlepiej z prawej strony zlewu, tak, żeby mogła być otwarta podczas opłukiwania naczyń włożonych do zlewu.
 19. Umieszczenie odpływu do pralki – zawsze dobrze mieć je troszkę obok pralki, aby ta po przysunięciu do ściany nie odstawała od niej.
 20. Jak umieszczasz pralkę – pamiętaj, że każda otwiera się na lewo! Czasem wygodniej jest wziąć otwieraną z góry.
 21. Jak projektujesz sobie skrzynkę na wifi – pamiętaj, że router potrzebuje prądu – zaplanuj gniazdko.
 22. Jak wieszasz tv na ścianie, to wbij w ścianę rurę pcv kwadratową o średnicy co najmniej 10cm (polecam rury do wentylacji) – niektóre wtyczki mogą przez peszle nie przejść:)
 23. Jeśli przesuwasz grzejniki, to przed zaszpachlowaniem odkutych rur – włącz wodę w grzejniku i sprawdź, czy wszystkie kolanka są szczelnie podłączone.
 24. Jeśli przesuwasz kable oświetleniowe – przed zaszpachlowaniem sprawdź, czy prąd jest w przesuniętym punkcie elektrycznym.
 25. Jak wybierasz drzwi do domu – pamiętaj o zmierzeniu szerokości ściany, aby dobrze zamówić ościeżnicę – czasem do grubszych murów może nie być dość grubych ościeżnić z wybranego modelu drzwi.
 26. Nigdy nie kładź podłogi pływającej na nierówną wylewkę – to potrafi spowodować, ze panele się rozejdą z powodu naginania wczepów.
 27. Zainstaluj deszczownicę na wysokości 15cm od najwyższego domownika – tutaj nie ma standardów, ważne, żeby się najwyższy domownik pod nią mieścił
 28. Listwy przypodłogowe w domu – zawsze instaluj na sam koniec – po wszystkich meblach. Zaoszczędzisz sobie odrywania i poprawiania listew po ustawieniu mebli.
 29. Jak projektujesz ustawienia w pokojach – zawsze zwróć uwagę na drzwi – na którą stronę się otwierają, czy klamka uderza w ścianę. Czasem przy małych przestrzeniach lepiej nawet do pokoju wziąć drzwi otwierane na zewnątrz pokoju.
 30. Zawsze kup całość opraw oświetleniowych do domu w trakcie remontu – jak się to odłoży, to potem wisi żarówka przez parę lat.
 31. Sprawdź na planie, czy wszystkie włączniki światła są po dobrej stronie drzwi.
 32. Przed rozpoczęciem układania płytek, sprawdź jak są one „proste”. Jeśli nie są, nie sil się na fugę 1mm – bo na niej te krzywizny będą bardzo widoczne po ułożeniu.
 33. Jeśli masz mało miejsca między muszlą wc a ścianą (lub innym elementem) – kup stelaż podtynkowy o grubości 8cm – takie też są dostępne na rynku oraz krótką muszlę wc.
 34. Pamiętaj, przy wyborze stelaża podtynkowego- tylko określone przyciski pasują do określonych stelaży. Muszle generalnie powinny pasować do wszystkich – ale zawsze się upewnij.
 35. Jeśli projektujesz półki regipsowe/lub meblowe – pamiętaj, że będzie trzeba je sprzątać, oraz coś na nich postawić, więc polecam robić ich tyle, ile masz rzeczy,które chcesz mieć na widoku (np. książki). Jednakże z całego serca polecam zamykać to wszystko w szafkach, wtedy łatwo się utrzymuje dom w porządku. Tę radę piszę na podstawie projektu koleżanki, gdzie projektant zaprojektował w salonie ładne półki podświetlane, tylko ona potem nie miała pomysłu co na nich ma stać:)
 36. Jeśli przyklejasz tapetę na ścianę – zawsze na podłodze sprawdź, czy wzór się składa – bywa, że tapetę źle wydrukują, a zdzieranie ze ściany to nic przyjemnego.
 37. Jeśli na ścianę chcesz położyć tapetę – to wyprowadź ją na żyletę – tapeta wyciąga bardzo ubytki w tynkach (TO SAMO CIEMNE KOLORY).
 38. Jeśli ścianę podświetlasz – zadbaj, aby była równo wytynkowana, światło wyciągnie wszystkie nierówności.
 39. Jeśli możesz – to dla lodówki przygotuj oddzielny obwód elektryczny (tak, żeby miała swój oddzielny bezpiecznik na tablicy) – w razie długich wyjazdów, wyłączasz wtedy wszystkie inne bezpieczniki zostawiając tylko lodówkę włączoną. Nie musisz wtedy szukać wszystkich wtyczek.
 40. Jak przymierzasz się do kupienia żyrandola, sprawdź jak długi on jest i jak długi chcesz, żeby był – a potem zapytaj sprzedawcy/producenta, czy taką długość da się zrobić.
 41. Zacznij zakupy płytek, drzwi i podłóg wcześniej – najczęściej sklepy nie mają tego asortymentu na stanie lub nie mają go tyle co ty chcesz, więc czas oczekiwania może być od 4 tygodni wzwyż.
 42. Jak kupujesz klamkę do drzwi z zamkiem do wc – pamiętaj, też musisz tu kupić klamkę prawą albo lewą. To nie jest wszystko jedno.
 43. Jeśli masz długi przedpokój – zaplanuj włączniki schodowe, abyś potem nie miał problemu z bieganiem do włącznika.
 44. Jeśli masz szpecący grzejnik na środku ściany w salonie – pamiętaj, możesz go wymienić na dekoracyjny. Oczywiście zadbaj, aby ten nowy był odpowiedniej mocy.
 45. Jak wiercisz w ścianie, zawsze przemyśl, czy tam nie ma kabla elektrycznego w ścianie lub rury grzewczej.
 46. Jak planujesz półki gips-karton, to zaplanuj czym je przykryjesz- jak kurz osiądzie na takiej półce to nie ma potem jak go usunąć z niej.
 47. Zamiast brzydkich tulejek w drzwiach do łazienki zastosuj podcięcie – to rozwiązanie nie szpeci drzwi.
 48. Jak planujesz łóżko w sypialnie – zawsze przyjmij do obliczeń pełny wymiar ramy łóżka, co najczęściej jest o 10cm więcej niż wymiar materaca. A to może później zrobić różnicę.
 49. Jak dotarłeś do tego punktu to gratuluję, już tylko usiądź i zrób w miarę szczegółowy kosztorys, aby potem nie czekać pół roku na sofę do salonu.
 50. A w punkcie 50 pozostaje mi tylko trzymać kciuki za powodzenie Twojego projektu.

Miłego urządzania swoich czterech kątów.